E-Twinning

eTwinLogsmall

2018-2019

Στο πλαίσιο της τάξης των Αγγλικών , μαθητές της Γ΄συνεργάζονται με Ιταλούς συνομιλήκους τους από την πόλη Cremona πάνω σε ένα project με τίτλο Game story.

Οι Έλληνες μαθητές συνομιλούν με τους Ιταλούς μέσω Skype και δουλεύουν στο εργαστήριο πληροφορικής για το θέμα του παιχνιδιού.

Δείτε τα αποτελέσματα του πρότζεκτ εδώ.

Βράβευση στον 13ο Διαγωνισμό eTwinning για το έργο

How About Some Salmon ?” στην κατηγορία “ Πολιτιστική Κληρονομιά “.

Bίντεο HOW ABOUT SOME SALMON ?

Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας για το έργο " Σας Αρέσει ο Σολωμός ? "

Εθνική ετικέτα ποιότητας για  το έργο " Σας Αρέσει ο Σολωμός  ? "

Συγχαρητήρια και ευχαριστίες σε όλους τους συντελεστές.

Η ανακοίνωση της Εθνικής Υπηρεσίας etwinning :

Συγχαρητήρια! Υλοποιήσατε ένα πολύ δημιουργικό έργο το οποίο διαθέτει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για να θεωρηθεί επιτυχημένο: ενεργή συμμετοχή των μαθητών, μεγάλη αλληλεπίδραση, δημιουργική χρήση εργαλείων ΤΠΕ, πολύ καλή οργάνωση του Twinspace, παιδαγωγική καινοτομία, συνεργατικές δραστηριότητες και αξιολόγηση. Καλή συνέχεια στο έργο σας και ευχόμαστε και άλλες επιτυχίες!

ql pupil solomos

Ιστοσελίδα με τα αποτελέσματα του προγράμματος " Σας αρέσει ο Σολωμός ? "

italia

Επίσκεψη προγράμματος " Σας αρέσει ο Σολωμός ? "

στο συνεργαζόμενο σχολείο στην Ιταλία

2016-2017

Εθνική και Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για το Έργο μας Hop on Hop off  Via Egnatia

Τί είναι το eTwinning ?

Τελική μορφή έργου  με τίτλο " LIKE ME ? "

E-twinning έργο σχολικής χρονιάς 2015-2016 " LIKE ME ?   "

DSCN2768 640x471

Στο e-twinning έργο με τίτλο '' Knowing you - Knowing me " απονεμήθηκε

η Εθνική Ετικέτα ποιότητας , αφού εκτιμήθηκε η αλληλεπίδραση των συνεργαζόμενων σχολείων και η χρήση ΤΠΕ για την υλοποίησή του.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές του  έργου !

etw1

Συνοπτική παρουσίαση προγράμματος Κnowing Me - Knowing You

DSCN2012

Πρώτες επαφές και συνομιλίες.

b8264fb

Κατά την σχολική χρονιά 2014-2015 , θα συνεχιστεί η επιτυχημένη συνεργασία του σχολείου μας με το  Hovseterskole του Όσλο.

Ο τίτλος του e-twinning έργου είναι : "Knowing Me - Knowing You " και αποσκοπεί στην ανταλλαγή πληροφοριών και γνωριμία των μαθητών και των χωρών - πολιτισμών τους. Αυτή την φορά προσκλήθηκε να συμμετάσχει και μία τάξη από την πόλη Dijon της Γαλλίας.

Την Δευτέρα,29 - 9- 2014, η Νορβηγίδα συνεργάτης , κυρία Anna Campman , επισκέφτηκε το σχολείο μας και μετέφερε την ανυπομονησία των μαθητών της να αρχίσει η επικοινωνία.

DSCN1876 640x472

Η ομάδα e-twinning του 3ου Γυμνασίου επίσης ανυπομονεί για την πρώτη προγραμματισμένη σύνδεση μέσω Skype , την Πέμπτη 9- 10 -2014 , καθώς και να έρθουν όλα βολικά ώστε να ανταποδώσει την φιλοξενία στους Νορβηγούς συνεργάτες.

Απονομή  Eθνικής ετικέτας ποιότητας στο έργο e-twinning : Friends Across Borders

Απονομή Ευρωπαικής ετικέτας ποιότητας

Συνοπτική παρουσίαση προγράμματος  2014 " Friends Across Borders "

2013-2014 Friends Across Borders