ERASMUS+ 2019-2020

image004               image003                               image005

Το 3o Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου έχει για την σχολική χρονιά 2019 -2020 εγκεκριμένο πρόγραμμα Εράσμους+, ΚΑ1 για επιμόρφωση εκπαιδευτικών.

Ο τίτλος του σχεδίου με κωδικό αριθμό 2019-1-EL01-KA101-061227 είναι :

Υιοθέτηση καλών πρακτικών από το Ισλανδικό εκπαιδευτικό μοντέλο ως αντιστάθμισμα στη μαθητική αδιαφορία και την έλλειψη υποδομών.

Το σχέδιο ανάπτυξης  είναι μονοετές και η υλοποίηση του αναμένεται να συμβάλει στην επιμόρφωση των εκπαιδευτικών σε νέες ιδέες διδασκαλίας που θα οδηγήσουν

·         στην αναβάθμιση του μαθήματος

·         στην κινητοποίηση των μαθητών

·         στην υπερπήδηση των εμποδίων που προκαλεί η έλλειψη χώρων και  εξοπλισμού.

Για το λόγο αυτό κρίθηκε αναγκαία η συμμετοχή ομάδας καθηγητών σε επιμόρφωση με τίτλο

Structured visit to schools/institutions  and training seminars  ”  στην Ισλανδία με στόχο την απόκτηση τεχνογνωσίας από μία ευρεία γκάμα εκπαιδευτικών οργανισμών σε μία χώρα που επιλέχθηκε ακριβώς λόγω του πετυχημένου μοντέλου εκπαίδευσης που προτείνει μετά από την πετυχημένη έξοδό της από οικονομική κρίση.

facebookpublisher

Σελίδα με  δράσεις του προγράμματος στο FACEBOOK

20/02/2020

Μαθήματα Αγγλικής Γλώσσας : Επικοινωνιακή προετοιμασία της ομάδας Εράσμους  για το σεμινάριο στην Ισλανδία .

less9less3

less5lees10

11-13/12/2019

ETwinning Εργαστήριο Επαγγελματικής Ανάπτυξης 11-13/12/2019 στη Βιέννη με θέμα τις ψηφιακές δεξιότητες στην εκπαίδευση του 21ου αιώνα.

Στο πλαίσιο του εγκεκριμένου σχεδίου μας Erasmus+ για συγκριτική αξιολόγηση εκπαιδευτικών συστημάτων, οι καθηγήτριες κ. Λαζαρίδου και Μουζούρη μαζί με εκπαιδευτικούς από 35 χώρες της Ευρώπης επιμορφώθηκαν στις ψηφιακές δεξιότητες του αύριο και γνώρισαν το αυστριακό μοντέλο εκπαίδευσης.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομοΗ εικόνα ίσως περιέχει: 3 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα στέκονται και υπαίθριες δραστηριότητες

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, κείμενοΗ εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, άτομα κάθονταιΗ εικόνα ίσως περιέχει: άτομα κάθονται, οθόνη, φορητός υπολογιστής και εσωτερικός χώρος

Η εικόνα ίσως περιέχει: 6 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, εσωτερικός χώροςΗ εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα

Η εικόνα ίσως περιέχει: 5 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα στέκονται και εσωτερικός χώρος

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομοΗ εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα κάθονται και εσωτερικός χώρος

15/11/2019

erasmus logo

Το πρόγραμμά μας με τίτλο "Υιοθέτηση καλών πρακτικών από το Ισλανδικό εκπαιδευτικό μοντέλο " απέκτεισε το λογότυπό του.

Είναι δημιουργία του Ανταίου Γεωργακάκου, τελειόφοιτου του τομέα εφαρμοσμένων τεχνών του 1ου ΕΠΑΛ Σταυρούπολης.

ero

19/10/2019