Ιστιοπλοϊα

sailing

Ιστιοπλοΐα 2018-2019

Πραγματοποιήθηκε για 2η χρονιά πρόγραμμα ιστιοπλοΐας στο σχολείο μας. Στόχος του προγράμματος ήταν τα παιδιά να γνωρίσουν τη τέχνη της ιστιοπλοΐας και να πάρουν μια μικρή γεύση από αυτή.

Η θεωρία έγινε κατά τη διάρκεια του χειμώνα στο σχολείο μετά τα μαθήματα και η πράξη με δύο διήμερα ταξίδια μέσα στις διακοπές του Πάσχα.

Η ναύλωση σκάφους και καπετάνιου προέκυψε από τη συνεργασία μας με τη σχολή ιστιοπλοΐας ανοιχτής θαλάσσης του Γιώργου Γιακουλάκη.

Υπεύθυνες καθηγήτριες υλοποίησης του προγράμματος: Μπίσκα Λίτσα – Χαντακωμένου Μαρία

Φωτογραφίες από τις δράσεις του προγράμματος

2017-2018

Πείτε ίσως επειδή ζούμε σε μια χώρα που βρέχεται από τόσες πολλές και υπέροχες θάλλασες, ίσως να ζηλέψαμε τα ακριβά club των ιδιωτικών σχολείων και τολμήσαμε φέτος ως το πρώτο δημόσιο σχολείο να υλοποιήσουμε με την καλή μου συναδέλφισσα Μαρία Χαντακωμένουένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα την ιστιοπλοΐα. Ευτυχώς μαζί μας τόλμησαν και μερικοί υπέροχοι γονείς, ο απίστευτος σύλλογος γονέων του σχολείου μας και ο δάσκαλος, φίλος και καπετάνιος Γιώργος Γιακουλάκης. Το αποτέλεσμα της όλης προσπάθειας στο βίντεο που ακολουθεί:

Εκδρομή ομάδας ιστιοπλοϊας