Εφημερίδα

dim

Επίσκεψη στηνΣχολή Δημοσιογραφίας του ΑΠΘ

gr3

Ένας δημοσιογράφος στο σχολείο μας !

Ο δημοσιογράφος , ποιητής και συγγραφέας

Απόστολος Λυκεσάς συνομιλεί με την ομάδα ηλεκτρονικής εφημερίδας

lykesas

lykesas2

Επίσκεψη σε FM 100 και TV 100.

IMG 20180315 124728

Βίντεο Αφιέρωμα στην παγκόσμια Ημέρα Ποίησης και στους Θεσσαλονικείς Ποιητές

Επίσκεψη στην ΕΡΤ3

ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΥΧΗ

Ηλεκτρονική Εφημερίδα

3ου Ματιά

1ο Τεύχος- Πρώτη Φορά Ψηφιακά

2ο Τεύχος- Ταξιδιάρα ψυχή

3ο Τεύχος - Πρόσωπα

4ο Τεύχος - Της Σαλονίκης μοναχά...

5ο Τεύχος - Ωραιόκαστρο - Μια πόλη μαγική

6ο Τεύχος - Πλανεύτρα Κέρκυρα

7ο Τεύχος - Νέοι Δημοσιογράφοι

cover-ef

δείτε εδώ την εφημερίδα

efimerida 2015 2

έκδοση 2014- 2015 , τεύχος 7ο

2013-2014

Η εφημερίδα του σχολείου μας ΤΡΙΤΟΥ ΜΑΤΙΑ ψηφίστηκε από τους 36 στους 40 κριτές του διαγωνισμού της Εφημερίδας Μα κεδονίας .Η πρώτη εφημερίδα είχε 37 στους 40 ψήφους.

Δείτε την εφημερίδα μας  6ο τεύχος

εφημεριδα

2012- 2013

Η «Τρίτου Ματιά», η σχολική εφημερίδα του 3ου Γυμνασίου Ωραιοκάστρου μετράει πια το 5ο της τεύχος.
Όμως γιατί κρίθηκε σημαντικό σε μια συγκυρία όπως η φετινή να συνεχιστεί η έκδοση της εφημερίδας μας, όταν στον κόσμο της ενημέρωσης συντελούνται κοσμογονικές μεταβολές; Γιατί πρώτα απ ?όλα έτσι αποκτούν οι μαθητές φωνή που ακούγεται έξω από το μικρόκοσμο του σχολείου. Έχουν τη δυνατότητα να προβάλλουν τις σκέψεις, τις διεκδικήσεις, τους προβληματισμούς, και την αμφισβήτησή τους. Το άνοιγμα, λοιπόν, του σχολείου στον έξω κόσμο είναι το πρώτο ζητούμενο, όχι όμως και το μοναδικό.

Η έκδοση μιας σχολικής εφημερίδας απαιτεί δουλειά. Ομαδική δουλειά που δεν περιορίζεται στις συγκεντρώσεις της ομάδας σε τακτική βάση ή στις επισκέψεις και στις εκδρομές αλλά επεκτείνεται και στη σύνταξη του υλικού όπου εκεί η ομάδα που αναλαμβάνει αυτό το δύσκολο κομμάτι μόνο με συνεργασία και ομαδικό πνεύμα μπορεί να λειτουργήσει , κάτι που αποτελεί μάθημα για την υπόλοιπη ζωή τους. Σημαντικό κομμάτι της δουλειάς είναι και η συγκέντρωση του υλικού. Καταρχήν καταβάλλεται προσπάθεια να αποφευχθεί η εύκολη αλλά και καταστροφική συνήθεια της αναζήτησης από το διαδίκτυο έτοιμων πληροφοριών που με τη μέθοδο της αντιγραφής ?επικόλλησης παρουσιάζεται σαν εργασία, άρθρο κλπ.
Αλλά επειδή μας κατέλαβε το μικρόβιο της δημοσιογραφίας ότι αξιόλογο προέκυπτε μέσα στην τάξη θέλαμε να το προβάλλουμε και προς τα έξω.  Όμως κάτι ακόμη που ξεχώρισε και φέτος στην εφημερίδα μας ήταν οι προσωπικές δημιουργίες των παιδιών. Οι μικροί λογοτέχνες ασκήθηκαν στη δημιουργική γραφή και έδωσαν όμορφα, τρυφερά, ευαίσθητα αλλά και με χιούμορ προσωπικά έργα, ποιήματα και διηγήματα και σκίτσα. Στην εφημερίδα καταχωρίσαμε δείγμα αυτής της δουλειάς λόγω έλλειψης χώρου. Ευελπιστούμε ότι θα συνεχιστεί και θα εμπλουτιστεί η δραστηριότητά μας με τους επίδοξους δημοσιογράφους που θα στελεχώσουν το επόμενο τεύχος μας τη νέα χρονιά.

Ηλεκτρονική έκδoση ΤΡΙΤΟΥ ΜΑΤΙΑ - Τεύχος 5ο (E-Book)

ΤΡΙΤΟΥ ΜΑΤΙΑ - Τεύχος 5ο (pdf)

Υπεύθυνες Προγράμματος: Εμμανουηλίδου Τριάδα, ΠΕ02 - Φιλόλογος

Σλαβούδη Βασιλική, ΠΕ02 - Φιλόλογος