21 Μαρτίου: Παγκόσμια ημέρα κατά των φυλετικών διακρίσεων

Η ημέρα αυτή καθιερώθηκε ως παγκόσμια ημέρα κατά του ρατσισμού με αφορμή ένα τραγικό γεγονός, τη δολοφονία 70 ατόμων από το ρατσιστικό καθεστώς της Νότιας Αφρικής, επειδή διαδήλωναν ειρηνικά υπέρ της ισότητας λευκών και νέγρων στις 21 Μαρτίου 1960. Το σχολείο μας οργάνωσε ένα αφιέρωμα με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα ισότητας. Ειδικά στη σημερινή εποχή με την οικονομική κρίση που μας μαστίζει και επηρεάζει όλα τα επίπεδα και ακόμα και τις αξίες μας, έχει ιδιαίτερη σημασία να υπερασπιστούμε την ηθική. Ας μην ξεχνάμε ότι ιστορικά ο ρατσισμός έχει οδηγήσει την ανθρωπότητα σε φρικτά εγκλήματα (εβραίοι, ρομά κ.α.).

ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ

ΕΜΕΙΣ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ;

Παγκόσμια ημέρα κατά του ρατσισμού - Παρουσίαση (Powerpoint)