Μαθητικό συνέδριο «Νερό - Σταγόνα Ζωής»

Στις 12 Μαρτίου 2013 πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Ινστιτούτου Γκαίτε ένα μαθητικό συνέδριο με θέμα «Νερό- Σταγόνα Ζωής» όπου συμμετείχε και το σχολείο μας. Στο συνέδριο αυτό δόθηκε η δυνατότητα σε μαθητές από σχολεία της Θεσσαλονίκης να παρουσιάσουν τις απόψεις τους για το πολύτιμο αυτό αγαθό.

Η παρουσίαση του κάθε σχολείου ήταν ξεχωριστή και είχαν όλες κάτι να μας διδάξουν. Το σχολείο μας παρουσίασε εργασία με θέμα «ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΑΕΙΦΟΡΙΑ». Αναφερθήκαμε στην παγκόσμια σημασία του νερού, το πόσο σημαντική είναι η χρησιμότητα του, τις χρήσεις του, τη σωστή διαχείρισή του από εμάς καθώς επίσης τις επιπτώσεις που έχει στην ζωή μας η υπερκατανάλωση του. Την παρουσίαση αυτή τη δουλεύαμε αρκετό καιρό πριν έτσι ώστε να δώσουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Θέλουμε να πιστεύουμε ότι κάναμε αισθητή την παρουσία μας και η εργασία μας κάλυπτε όλους σχεδόν τους τομείς για τους οποίους έπρεπε να αναφερθούμε.