6 Μαρτίου 2013: Ημέρα ενάντια στη σχολική βία

Τις 6 Μαρτίου ημέρα κατά της βίας στο σχολείο - school bullying, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στην οποία τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν ένα σύντομο βίντεο για τo σχολικό εκφοβισμό, καθώς και ένα γενικό πλαίσιο που περιελάμβανε τις μορφές, τους παράγοντες κινδύνου και τις συνέπειές του. Στην ίδια εκδήλωση παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα ερωτηματολογίου που είχαν συμπληρώσει μαθητές και μαθήτριες του σχολείου, με θέμα τη σχολική βία. Στη συνέχεια, έγινε παρουσίαση του ρόλου των διαμεσολαβητών, κάνοντας ανοιχτά κάλεσμα στους μαθητές του σχολείου, να ζητάνε τη συμβολή τους, σε περίπτωση που αντιμετωπίσουν μία κατάσταση που τους ενοχλεί. Στο τέλος της εκδήλωσης, παιδιά από την ομάδα της διαμεσολάβησης παρουσίασαν ένα χορευτικό, τονίζοντας το δικαίωμα στη διαφορετικότητα και της επιλογής διαφορετικών καταστάσεων.

Υπεύθυνοι εκδήλωσης:

Μιχαήλ Σταυρούλα, ΠΕ19 - Πληροφορικής