Άνθρωποι που ήθελαν ν' αλλάξουν τον κόσμο

Έχουν οι άνθρωποι τη δύναμη να αλλάξουν τον κόσμο;

Η ρομαντική κατάφαση που αρχικά θέλουμε να δώσουμε, δεν αργεί να συνοδευτεί από δεύτερες σκέψεις που προτάσσουν άλλους παράγοντες ως υπεύθυνους για τις αλλαγές στην ιστορία: τον τόπο, την χρονική συγκυρία, την πολιτική κατάσταση, τις κοινωνικές ζυμώσεις..

Και όμως, μέσα από το πολιτικο - κοινωνικό καζάνι που βράζει, ξεχωρίζουν κάποιοι φλογεροί άνθρωποι που αφήνουν το στίγμα τους στην ιστορία.

Άνθρωποι με δυνατή θέληση που λειτουργεί σαν κινητήρια δύναμη προς την σωστή κατεύθυνση.

Άνθρωποι με βαθειά αγάπη προς τις ιερές αξίες : ελευθερία, ειρήνη, δικαιοσύνη.

Άνθρωποι που αγαπούν την χώρα τους αλλά και τις χώρες των άλλων.

Άνθρωποι που είναι ζωντανοί και νέοι στην καρδιά και στις ιδέες σε κάθε ηλικία.

Άνθρωποι που έχουν γίνει σύμβολα του συνεπή αγώνα, της πάλης για τα ιδανικά, κόντρα σε όλες τις αντιξοότητες.

Χωρίς να παραβλέπουμε τις μικρές, αόρατες, καθημερινές δυνάμεις που λειτουργούν από άνθρωπο σε άνθρωπο και οι οποίες θα μπορούσαν να δώσουν τον τίτλο ?Άνθρωποι που ήθελαν να αλλάξουν τον κόσμο? στον καθένα μας, επιλέξαμε να παρουσιάσουμε στους μαθητές που συμμετέχουν στην ομάδα του πολιτιστικού προγράμματος με τον παραπάνω τίτλο τρεις εμβληματικές προσωπικότητες του 20ου αιώνα.

Την Μελίνα Μερκούρη, ?την τελευταία Ελληνίδα θεά?, την ενσάρκωση της αντικομφορμίστριας Στέλλας, την αγωνιστική πολιτικό, την χαρισματικά γοητευτική γυναίκα. Τον Τσε Γκεβάρα, τον ασθματικό νέο από την Αργεντινή, τον γιατρό- κομμουνιστή ? επαναστάτη που έμελλε να ανατρέψει τυρανικά καθεστώτα και να γίνει σύμβολο των εργατών , των φτωχών αγροτών, των νεολαίων και των αγωνιζόμενων λαών. Τον Μάρτιν Λούθερ Κινγκ, που φώναξε στην Αμερική των φυλετικών διακρίσεων το θρυλικό ? I have a dream?, έχω ένα όνειρο, σε ένα λόγο που θα έκανε πολύ κόσμο να δακρύσει και θα άλλαζε τον ρου της ιστορίας.

Μέσα από αρχεία ήχου και εικόνας, ταινίες , συνεντεύξεις και ντοκυμαντέρ, οι μαθητές της ομάδας γνώρισαν καλύτερα τους σημαντικούς αυτούς ανθρώπους, πράγμα το οποίο δεν θα είχαν την δυνατότητα να κάνουν μέσα από τα σχολικά τους εγχειρίδια.

Υπεύθυνες Προγράμματος :Μαρία Αναγνωστάκη, ΠΕ02 - Φιλόλογος

Έρνα Λαζαρίδου, ΠΕ06 - Φιλόλογος Αγγλικής