Λέσχη Φωτογραφίας

Ένα από τα προγράμματα που υλοποιήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2011-2013 στο 3ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου ήταν αυτό της λέσχης φωτογραφίας με συντονίστριες καθηγήτριες την κ. Αναγνωστάκη Μαρία, φιλόλογο και την κ. Λαζαρίδου Έρνα, καθηγήτρια της Αγγλικής.

Όταν ξεκίνησαν οι διεργασίες στην αρχή της χρονιάς δεν περίμενε κανείς την τόσο μεγάλη ανταπόκριση των μαθητών , η οποία πραγματικά ήταν μια έκπληξη θετική πέρα για πέρα.

Οι συναντήσεις με τα παιδιά γίνονταν σε εβδομαδιαία βάση και οι εντυπώσεις από αυτές ήταν πολύ καλές. Οι μαθητές έδειξαν μεγάλο ζήλο και αγάπη για τη φωτογραφία κι αυτό αποδεικνύονταν σε κάθε συνάντηση της ομάδας. Οι πληροφορίες που τους δόθηκαν για τη φωτογραφία και την εξέλιξή της μέσα στο χρόνο ήταν πολύτιμες και εξαιρετικά ενδιαφέρουσες.

Στη διάρκεια της χρονιάς τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την έκθεση φωτογραφίας ? Η Θεσσαλονίκη στο διάβα του χρόνου, 1912-1922 ? στην αίθουσα τέχνης του πρώην Δημαρχείου Νεάπολης Θεσσαλονίκης, να πραγματοποιήσουν μία διήμερη εκδρομή στην όμορφη πόλη της Καστοριάς και να επισκεφθούν το κέντρο της Θεσσαλονίκης.για να απαθανατίσουν με το φακό τους τις ομορφιές της πόλης.Κατόπιν φωτογραφίες των παιδιών εκτέθηκαν στον χώρο του σχολείου και επίσης έλαβαν μέρος στον 17ο Διαγωνισμό Μαθητικής Φωτογραφίας . Φωτογραφία της μαθήτριάς του Γυμνασίου μας , Βαδέκα Ελένης, ήταν από τις λίγες που επιλέχτηκαν για να προβάλλουν την εκδήλωση στον τύπο.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι:

Βαδέκα Ελένη, Βλασάκη Ελένη, Ηλιάδου Γεωργία, Καλπακτσίδης Ελευθέριος, Καλώνη Ιωάννα , Καπέτα Αργυρώ , Καρράς Γεώργιος, Καψάλης Παναγιώτης, Κεφαλαδέλης Μιχαήλ, Κωνσταντινίδης Αντώνιος, Μπιμπούδη Ευθυμία, Νετσάι Κατερίνα, Οφλίδου Μαργαρίτα, Παγώνης Γεώργιος, Πίτσος Κωνσταντίνος, Πλιάκου Αριστέα , Πλιάκου Βασιλική, Πολυμέρου Αλίκη, Πουμπουρίδου Ιωάννα, Τζελέπη Δέσποινα, Τηλικίδου Σοφία, Χαρζάκας Ευριπίδης.

Για ακόμη μια χρονιά το σχολείο αποδείχθηκε όχι μόνο φορέας γνώσης αλλά και πολιτισμού, μέσα από τις καινοτόμες δράσεις που ευτυχώς σε πείσμα των δύσκολων καιρών συνεχίζουν να πραγματοποιούνται.

Υπεύθυνες προγράμματος: Αναγνωστάκη Μαρία-Φιλόλογος και Λαζαρίδου Έρνα- Αγγλικής Φιλολογίας

Γκαλερί φωτογραφιών

Friday the 29th. Joomla 2.5 Templates. Υλοποίηση: Λαζαρίδου Ερνα ΠΕ06 - -Νικόλαος Γ. Νταμπαλής ΠΕ03 3ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου