21 Μαρτίου: Η Άνοιξη των ποιητών

Στις 21 Μαρτίου, ημερομηνία που συμπίπτει με την εαρινή ισημερία, γιορτάσαμε στην αίθουσα Παύλος Μελάς την παγκόσμια ημέρα της Ποίησης. Φέτος επιλέξαμε να σταθούμε στη σχέση της ποίησης με τη μητέρα ? φύση. Επιστρατεύσαμε στην προσπάθεια μας να καταδείξουμε αυτή τη σχέση και τη συνδρομή άλλων τεχνών. Της ζωγραφικής, αφού τα παιδιά με την καθοδήγηση της κ. Βλάχου εμπνεύστηκαν από τους στίχους κάποιων ποιημάτων και φιλοτέχνησαν τα δικά τους έργα . Της τεχνολογίας, αφού οι μαθητές που απήγγειλαν ποιήματα, οπτικοποίησαν με βάση τη δική τους ευαισθησία τα μηνύματα αυτών των ποιημάτων. Ο χορός, μια τέχνη που με όργανο το σώμα εκφράζει τα βαθύτερα συναισθήματα του ανθρώπου μας συνέδραμε εξίσου. Μαθήτριες του σχολείου σε δική τους χορογραφία χόρεψαν τη «Μάγια» του Ο. Ελύτη σε μουσική Μ. Θεοδωράκη. Φυσικά από τη γιορτή μας δε θα μπορούσε να λείψει η τέχνη που κατεξοχήν συνδέεται με την ποίηση, η μουσική. Ακούστηκαν, λοιπόν, μελοποιημένα ποιήματα από μαθήτριες του σχολείου σε μουσική διδασκαλία του κ. Ξανθού. Ήταν μια εκδήλωση που γέμισε τις καρδιές μας με τη μαγεία της ποίησης και της τέχνης γενικότερα.

Παρουσίαση από την εκδήλωση

Υπεύθυνη εκδήλωσης: Εμμανουηλίδου Τριάδα, ΠΕ02 - Φιλόλογος