5 Φεβρουαρίου: Ημέρα για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

Στα πλαίσια της 5ης Φεβρουαρίου, ημέρας που έχει καθιερωθεί ως ημέρα για το ασφαλές διαδίκτυο, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών για θέματα που αφορούν τον κόσμο του διαδικτύου. Η ενημέρωση περιελάμβανε θέματα όπως τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις μας στο χώρο του διαδικτύου και πιο συγκεκριμένα, η αξιοπιστία της πληροφορίας στους διάφορους ιστότοπους (ιστοσελίδες, wikis, blogs), ηλεκτρονικές συναλλαγές και τέλος η επικοινωνία μέσω διαδικτύου (chatrooms, forums, IM, ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης). Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τη σχετική εισήγηση. Στο τέλος τους δόθηκε η ευκαιρία να υποβάλουν ερωτήσεις και να διατυπώσουν προβληματισμούς, στοιχείο το οποίο αποτελεί απόδειξη ότι το διαδίκτυο αποτελεί σημαντικό μέρος των ενδιαφερόντων τους.

Υπεύθυνη: Μιχαήλ Σταυρούλα, ΠΕ19 - Πληροφορικής