1ο Μαθητικό Συνέδριο Τεχνολογίας

Το μάθημα της Τεχνολογίας στη Β τάξη έχει ως περιεχόμενο τους τομείς παραγωγής και μελετά εισροές και εκροές για την παραγωγή προϊόντων και υπηρεσιών. Το σχολείο μας αποτέλεσε μέρος δικτύου τριών άλλων σχολείων του Δήμου μας του Γ/Σ Καλλιθέας, του 2ου Γ/Σ Ωραιοκάστρου και 5ου Γ/Σ Ωραιοκάστρου σε κοινή εργασία ερευνώντας προϊόντα που παράγονται στη χώρα μας. Επιλέξαμε να μελετήσουμε ένα εργαστήριο οργανοποιείας το οποίο κατασκευάζει πρωτότυπες κιθάρες με τροποποιημένο αντηχείο που βασισμένο σε στοιχεία της μεσογειακής οργανοποιείας βοηθά στην καλύτερη λειτουργία του μουσικού οργάνου.

Στις 16-17 Απριλίου συμμετείχαμε στο 1ο μαθητικό συνέδριο της Τεχνολογίας με θέμα «Ελληνικά προϊόντα με τον κόπο μας» στο ΕΠΑΛ Νεάπολης.

Friday the 29th. Joomla 2.5 Templates. Υλοποίηση: Λαζαρίδου Ερνα ΠΕ06 - -Νικόλαος Γ. Νταμπαλής ΠΕ03 3ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου